Interview: Annsofi & Alexander Rybak speak to esctoday.com 08.02.2013.

Written by: Edward Montebello

Source: esctoday.com

Interview: Annsofi & Alexander Rybak speak to esctoday.com

Tomorrow Annsofi will participate in the Melodi Grand Prix final (Norwegian final). The song I’m with you is penned by 2009 Eurovision winner Alexander Rybak. This marks the return of Alexander Rybak in the contest. Twenty-four hours before Annsofi goes on stage esctoday.com caught up with Annsofi and Alexander.

Welcome Alexander & Annsofi on esctoday.com
Thank you, Edward!

Alexander what made you to return to the Eurovision Song Contest and write a song for Annsofi?

I always said that I did not want to return with a song unless I found someone very special to sing it. Annsofi gave me a reason to return!
Annsofi how do you feel that a Eurovision winner wrote a specific song for you?
I have to admit, when he became my mentor in the X Factor in 2010, I was kind of starstruck. Eventually he has become a good friend, but I still have as much respect for him as then, and I feel honored to be able to sing his song.
Alexander tell us how you got the idea of writing this song?
We actually started recording another song first. But when we decided to try to get in the MGP, I wrote a new song, especially for Annsofi, and especially for the MGP. That song was I’m with you and Annsofi was actually sitting next to me while I was finishing the lyrics.
Annsofi what advice will you take from Alexander before you go on stage tomorrow?
I’ve learnt a lot from working with Alex! However, on Saturday, he’s asked me to relax. It’s kind of like when you’re practicing for an exam. You practice heavily until the day of the exam, but when the day is there the best thing you can do is to take it easy and trust that you have prepared yourself sufficient enough to achieve a good result.
Alexander will you be excited as you be when you perform?
I’ll probably be more excited than anyone else! (Annsofi: What he really means to say is that he’ll be more nervous than anyone else!)
Annsofi what are your expectations from the Melodi Grand Prix final and why should the viewers vote for you?
I guess I can come up with a complicated answer here. But I think it simply comes down to this: If you like the song and believe it is Norway’s best shot in the Eurovision Song Contest, we really appreciate if you vote for it!

Wish you good luck and can you pass a last message for all those who will follow you on Saturday.

I’m with you! I hope you’re with me ;-)
All the best,
Annsofi & Alexander

One thought on “Interview: Annsofi & Alexander Rybak speak to esctoday.com 08.02.2013.”

 1. 2013.02.08 Norwegia
  Annsofi & Alex Rybak rozmawiaja z esctoday.com
  Jutro Annsofi weźmie udział w Melodi Grand Prix Final (norweska wersja ostateczna). Piosenka “Jestem z tobą” jest napisana przez zwycięzce Eurowizji 2009 Alexandra Rybaka, co oznacza Jego powrót w konkursie. Za dwadzieścia cztery godziny Annsofi bedzie na scenie, esctoday.com dogonił Annsofi i Aleksandra i poprosil o wywiad.
  -Witamy Alexander & Annsofi na esctoday.com
  -Dziękuję, Edward!
  -Alexander co spowodowalo, ze wróciles do Eurowizji i napisales piosenkę dla Annsofi?
  -Zawsze mówiłem, że nie chcę juz, powrócić i spiewac osobiscie, chyba ze znajde kogos wyjątkowego kto zaśpiewa moja kompozycje. Annsofi dała mi powód do powrotu!
  -Annsofi jak się czujesz z tym, że zwycięzca Eurowizji 2009 napisał specjalny utwór dla Ciebie?
  -Muszę przyznać, że kiedy stał się moim mentorem w X Factor w 2010 roku, byłam trochę oniesmielona. W końcu stał się dobrym przyjacielem, ale nadal mam tyle szacunku dla Niego jak wtedy i czuję się zaszczycona mogac śpiewać Jego piosenke.
  -Alexander powiedz nam jak wpadłes na pomysł napisania tej piosenki?
  -My rzeczywiście zaczelismy nagrywać inny utwór pierwszy. Ale kiedy postanowiłem jeszcze raz spróbować dostać się do MGP, napisałem nową piosenkę. Zwłaszcza dla Annsofi, a zwłaszcza dla MGP. Ta piosenka to “Ja jestem z tobą” i Annsofi faktycznie siedzi obok mnie, a ja napisalem tekst i melodie.
  -Annsofi jakiej rady posluchasz od Aleksandra jutro przed wejsciem na scene?
  -Nauczyłam się wiele pracujac z Alexem! Jednak w sobotę On zaleca mi relaks. To trochę tak jak przygotowania do egzaminu. Ćwiczysz intensywnie aż do dnia egzaminu, ale kiedy przyjdzie ten dzień to najlepsze co możesz zrobić, to nie przejmuj się i ufaj, że przygotowałeś sie wystarczająco aby osiągnąć dobry wynik.
  -Alexander będziesz podekscytowany, podczas wykonywania piosenki?
  -Prawdopodobnie będę bardziej podekscytowany niż ktokolwiek inny! (Annsofi: Co tak naprawdę znaczy, że On będzie bardziej nerwowy, niż ktokolwiek inny!)
  -Annsofi jakie są Twoje oczekiwania co do Melodi Grand Prix Final i dlaczego widzowie maja głosowac na Ciebie?
  -Chyba moglabym dac tutaj skomplikowaną odpowiedź. Ale myślę, że to po prostu sprowadza się do tego: Jeśli lubisz tę piosenkę i uważasz, że jest najlepszym utworem w Norwegii w konkursie Eurowizji, jesteśmy wdzięczni jeśli zagłosujesz na nia!
  Życzymy powodzenia i można przekazać ostatnią wiadomość dla wszystkich bedacych z nami w sobotę.
  Jestem z tobą! Mam nadzieję, że jesteś ze mną.
  Wszystkiego najlepszego
  Annsofi & Alexander Rybak

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *