Aleksander Rybak – Głodny i samotny – Wywiad w AMTA 10.10.2014.

Aleksander Rybak pracuje nad swoim największym projektem, jakiego się kiedykolwiek podjął. Historia jest o trollu, który gra na skrzypcach i błąka się po lesie.
-Swoboda robienia tego co chcę, to jednocześnie najlepsze i najgorsze, – mówi, póki co, jeszcze samotny muzyk.

Tekst do głównej fotografii: Miły dom: – Nessoden oznacza dla mnie dwie rzeczy. Rodzina i Thomas. To są dwa najważniejsze czynniki w mojej osobowości. Mama i tata przypominają mi jaki jestem ambitny, podczas gdy Thomas przypomina mi jakim jestem odlotowym chłopakiem i jak dużo zabawy mogę mieć z najlepszym przyjacielem.

Źródło: Amta.no/wydanie papierowe 10.10.14. Autor: Ann-Turid Ford. Zdjęcie: Ruben Skarsvåg Polskie tłumaczenie Bożeny Lebiody.

Spotkanie z naszym bohaterem w światowym przemyśle

Na drzwiach z domofonem na Bryggetorget at Aker Brygge nie ma tabliczki z napisem «Aleksander Rybak». Naciskam rosyjskojęzyczne imię, ale nikt nie otwiera drzwi. Wtem, przecinając miejski skwer wielkimi krokami, przyszedł 28-latek. Wysoki, zgrabny, piękny brunet, z brązową paczką z Mc Donalda w ręce.

-Zabrałem tabliczkę z imieniem, ponieważ było bardzo wiele dzwonków do drzwi, – wyjaśnia.

Wjeżdżamy windą na czwarte piętro. Przed wejściowym drzwiami stoi wielka czarna walizka, która, na szczęście Aleksandra, pojawiła się znów po tym, jak była daleko od niego w drodze z Neshville do Oslo.

W przeddzień Aleksander Rybak wrócił po różnorodnych muzycznych przedsięwzięciach w stolicy stanu Tennesse. Tu, oprócz pozostałych występów, on dał koncert ze skandynawską muzyką gospel, nagrał “różnorodne pieśni” i otrzymał entuzjastyczne oklaski publiczności, po swoim 20-minutowym wystąpieniu z utworem Bacha «Kanon».

– Fajnie było. Tam było kilku muzyków, którzy od dawna chcieli mnie zaprosić – powiedział .

To, co Rybak chce zakomunikować czytelnikom miejscowej gazety w tej chwili, jest to, że ludzie powinni głosować na niego dzisiaj wieczorem.

Proszę nie myśleć, że «pieśń na pewno pójdzie dalej w każdym przypadku», zachęca artysta, który został zwycięzcą konkursu “Kiempesansen” (“Szansa”- norweski telewizyjny konkurs talentów) i “Eurowizja”, otrzymał Coroczną Młodzieżową Nagrodę Anders, Nagrodę Grammy i Nagrodę Hedda, wydał sześć oddzielnych płytCD i wziął udział w około czterdziestu innych realizacjach. On nadal odczuwa głód sukcesu.

Głodny i sam. Zdjęcie: Ruben Skarsvåg

Rybak chce «zgolić wąsy» i podjeść, zanim go sfotografujemy

Z łazienki odpowiada na pytania i nie ma nic przeciwko temu, żebyśmy tymczasem rozejrzeli się dookoła. Na ścianie wisi znacząca wstążka «Bajka» i dziecięcy obrazek z puzzli, na którym Aleksander jest przedstawiony jako niedźwiedź. Na eleganckim kominku stoi pamiętna, szklana nagroda Eurowizji z Moskwy, otrzymana w maju 2009 roku.

Golenie jest skończone i on częstuje nas rozlaną w kubeczkach Pepsi Maks. Proponuje także witaminy w formie misiów ze Stanów Zjednoczonych . Na blacie kuchennym są rozmaite dodatki, cała mała bateryjka.

On nie dotknął sodowej, dopóki nie zjadł zawartości brązowej paczki.

– Najlepiej zjeść zanim się napijesz, gdyż w ten sposób enzymy mogą pracować,- powiedział .

Tak jak artysta ma dostęp do wielkiej ilości dobrego jedzenia, tak on powinien obserwować dietę i swoje ciało. On zaczął trenować w domu. Było bardzo wiele kłopotów z tymi wszystkimi, którzy robili z nim selfi na siłowni.
Teraz, były instruktor fitness podnosi torby pełne książek u siebie w salonie, w międzyczasie, na przykład, słucha CD, które podarowali mu ludzie. Albo odpowiada na listy fanów i podpisuje autografy jednocześnie słuchając muzyki.

– Mi się podoba wielozadaniowość.

Oprócz pogoni za przebojem, której plony zobaczymy dzisiaj wieczorem, Aleksander spędza dużo czasu na spotkaniach z utalentowanymi muzycznie dziećmi na całym świecie.

-Myślę, to jest nadzwyczajne, mieć szansę inspirować młode talenty.

On przeprowadza seminaria z młodzieżowymi orkiestrami i w muzycznych szkołach na całym świecie: w Azerbejdżanie, Turcji, USA, Malcie, Szwecji i Białorusi.

– W ciągu trzech albo czterech dni ćwiczymy moje i inne pieśni, które zaaranżowałem.
-Jednym z najprzyjemniejszych doświadczeń, było z muzykalnymi dziećmi w Nesodden,- zapewnia .

-W innym razie, u mnie stale są wielkie koncerty i TV show. Tak naprawdę, spędzam mnóstwo czasu troszcząc się o kontakty, spotkania z menadżerami w wielu krajach i wysyłanie e-maili. Wielu e-maili.

Trochę pozazdrościwszy swojemu przyjacielowi i koledze ze studiów z Barratt-Due, Didrikowi Solli-Tangen, który jest głównym prowadzącym program «Potańczmy» na kanale telewizyjnym TW2, Alexander też ostatnio został prowadzącym program. Raz w miesiącu onpracuje jako di-Dżej na radio «NRK Classic». W ciągu dwóch godzin wybiera i przedstawia swoje ukochane klasyczne utwory w programie «Moja ukochana muzyka».
– Także, pracuję nad swoim największym dziełem, nad historią o trollu, który gra na skrzypcach i żyje w lesie. To będzie zarówno książka, audiobook i CD.

Bilde til venstre for teksten

Ze swojego mieszkania Alexander Rybak może, jeśli chce, być na bieżąco z tym, co dzieje się na ulicy. Na tarasie, widok jest jeszcze lepszy.  Obiadowy stół Alexandra zastawiony jest jego najbardziej złożonymi i w większości dobudowanymi przez siebie konstrukcjami LEGO, wyposażeniem od xbox, najnowszymi grami video i Nintendo Wii.

– Często, kiedy jakaś modelka zaprasza mnie na spotkanie, mówię, że już umówiłem się z inną modelką, a sam udaję się w xbox. Wiecie, jest wiele dziewczyn, a xbox tylko jeden, – uśmiecha się w rozbrajający sposób. Nie zrozumiałam, żartuje czy nie. On umawia się tylko z modelkami?

– Mnie podobają się dziewczyny, które nie próbują być tymi, którymi nie są tak naprawdę, a pokazują swoje własne silne strony,- mówi dyplomatycznie.

Pewnego razu, ktoś przysłał Alexandrowi na Facebooku fotografię rysunku jednej artystki. Jak wyjaśniło się później, ona okazała się pretendentką do tytułu Miss Świata, reprezentującą Australię. Amtas, która także była fotografem i kilka lat młodszą od Rybaka, rozumiała go w temacie gier video i dziewczyn. Oni rozmawiali o nowych grach dla xboxa, o iPhonie6, o telewizorze HD z 3D, który zajmuje znaczące miejsce w salonie Rybaka i który on bardzo lubi, a także, o muzycznym systemie stereo, który on ostatnio zmienił na nowy, ekskluzywny zestaw stereo za 90 tysięcy koron. Dawny on ofiarował dziecięcemu oddziałowi szpitala Ullevål. Oprócz Facebooka, Alexander i Amtas także aktywnie korzystają z innych społecznych sieci: Twitter i Snapczat. Ci, którzy bardzo mocno interesują się wszystkim co dotyczy Rybaka, mogą obserwować go na jego oficjalnej stronie na Facebooku.

Znajdując się w wspaniałym mieszkaniu. Legowisko kawalera, które on sam tak nazywa, nie zupełnie wydaje się zagospodarowanym. Kilka pudełek w przedpokoju mówi o tym, że on jeszcze nie całkowicie rozpakował rzeczy. Ile czasu spędza w tym mieszkaniu, które jest zlokalizowane w jednym z najdroższych adresów w kraju?

– Czuję, że mam dobry bilans między podróżami i pobytem tu, bez nadętości dookoła i z nieprawdopodobną ilością dni w podróży. Stopniowo, uczę się mówić «nie» pewnym rzeczom i zorganizować się, dlatego, mam czas dla samorozwoju.

Alexander nie lubi mówić «nie», ale on rozumie, że jest zmuszony odmawiać. Nie lubi martwić ludzi.

On podkreślił, że «stopniowo».

– Nie lubię żółtej prasy, która poluje na jaskrawe momenty, na przykład, «To, jak przeżyłem kryzys», «To, jak przestałem robić i to i to». Oni chcą koniecznie jakoś klasyfikować wszystkich, – wzdycha . Dla niego rozwój własnej kariery stał się podstawową rzeczą, tak jak i jego życzenie by zostać muzykiem i estradowym artystą.

– To wydarzyło się samo i stopniowo. Moje moralne wychowanie i cierpliwi rodzice przygotowali mnie do tego.

Zadowolony?: Kiedy oglądam się wstecz na swoje marzenia i cele, jestem bardzo zadowolony z tego, jak pokierowałem swoją karierą, – mówi Alexander Rybak. Po długich treningach on lubi grać w gry video. Jest dobrze zaopatrzony w gry dla xbox, jak i w gry video i dla Wii.

Aleksander pozwolił czytelnikom gazety «Amta» obserwować go od tego momentu, jak on był młody przy marzeniach o muzyce i w przebiegu całej drogi do ustanowienia artysty, który jest na topie. Co dobrego i co złego w tym?

-Swoboda robienia tego co chcę, jest tak samo dobra jak zła.

Minęło nie dużo czasu od chwili gdy stał się sławnym, ale jestem zadowolona, że są takie kraje jak Ameryka i Chiny, gdzie znają go znacznie mniej.

– Gdzie mogę być turystą i szukać inspiracji. Jestem zadowolony, że nie zostałem najpierw gwiazdą a potem znalazłem rolę w życiu. Ale byłem muzykiem, który dawno temu określił swój styl życia i który otrzymał bonus, by być znanym dzięki muzyce.

Nytt bilde til venstre

Alexander Rybak i Trina Rejn chodzili z pokoju do pokoju w hotelu Practise, przy ulicy Schouskvartalet w Oslo, słuchając kompozytorów. Dzisiaj wieczorem oni będą występować, każdy wybrawszy jedną z sześciu piosenek, które były im przedstawiane. Istota w tym, że każdy z artystów najpierw wybiera po dwie piosenki, a dzisiaj wieczorem, w końcu programu, poznamy, którą z tych dwóch pieśni oni wybrali ostatecznie.

– Mnie spodobało się wszystkie sześć, ale, wszystko jedno, wybrać nie było trudno. O niektórych z nich myślałem: «Trina powinna wybrać tę». Moja taktyka polegała na tym, że nie wybierałem pieśni, która była lepszej sama w sobie, wybierałem tę, do której czułem, że będę w stanie dodać coś i wykonać ją dobrze.

On bierze swój iPhone i pozwala nam ekskluzywnie posłuchać urywek pieśni. To kojarzy mi się z zimowym wieczorem na początku 2009 roku, kiedy, wracając promem do domu z miasta, młody muzyk pozwala miejscowemu dziennikarzowi posłuchać zadziwiająco melodyjnej piosenki: Fairytale.

Dwoje z Nesoddien znalazło harmonię w hotelu. .

– Czasami spotykasz artystę, z którym ty rzeczywiście współbrzmisz. Z Triną mogłem być całkowicie naturalnym i być samym sobą, – powiedział Alexander.

Oboje umówili się nie urządzać tak zwanego «wewnętrznego wyścigu», gdzie chodzisz z pokoju do pokoju i słuchasz pieśni dla tego, żeby wybrać lepszą.

– Zawarliśmy małe «dżentelmeńskie porozumienie», kiedy rozmawialiśmy po raz pierwszy przez email, – potwierdza Trina Rejn .
– My oboje chcieliśmy posłuchać wszystkich pieśni, które były przedstawiane nam, do tego, jak wybierzemy sobie dwóch. W ten sposób u nas był trochę mroczny wygląd, kiedy zderzaliśmy się w korytarzu i zaczepialiśmy się ramieniem, słuchając pieśni,- mówi ona. Rejn widzi w Rybaku «bardzo godnego rywala» i bardzo go szanuje. Także, jak i on, ona nie przeczy możliwości współpracy kiedyś w przyszłości. Oni należą do trochę różnych pokoleń i nie spotykali się z sobą wcześniej, zanim nie spotkali się dzięki zawodowi.

– Mamy zadziwiająco wielu ogólnych znajomych w muzycznej społeczności. Norwegia jest małym krajem, a przemysł muzyczny jeszcze mniejszy,- pisze Trina Rein.

ALexander Rybak Sulten og Singel 4 Trine Rein
Złoci uczestnicy: Co by się nie wydarzyło dzisiejszego wieczoru, złoci uczestnicy będą dzisiaj w programie “Hit” na kanale NRK1.Nessoden pozostanie zwycięski. Artyści, którzy będą rywalizować: Trine Rein z Burger i Alexander Rybak z Oksvala. Zdjęcie: Ruben Skarshvog.

Pomimo wszystkich dobrych słów, dzisiaj wieczorem oni są konkurentami. Alexander jest bardzo zadowolony z wybranego utworu i jest podekscytowany, aby wykonać go razem z tancerzami Bardar – i skrzypcami.

– Zawsze mam skrzypce. One zawsze były punktem wyjściowym dla mojej muzyki i mogą być używane do wszystkiego. Ja jestem bardzo przejęty przed prezentacją piosenki, nad którą pracowałem kilka tygodni. Teraz cała uwaga jest skupiona bardziej na muzycznej kompozycji, a nie na mnie. Jeśli wszystko pójdzie nie tak jak on chce, Alexander zapewnia, że będzie bardzo zadowolony z Trinu Rejn.

Run by a worldwide team of Alexander Rybak fans